czwartek, 30 listopada 2017

"Lekcje stepowania" w teatrze Och-Teatr

Będąc na wycieczce w Warszawie miałam okazję zobaczyć spektakl "Lekcje stepowania" w reżyserii Krystyny Jandy. "Bohaterami spektaklu są uczestnicy kursu stepowania. Każda z postaci uczęszcza na lekcje z innego powodu, przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem". Bohaterami sztuki jest jeden mężczyzna oraz kobiety, w rożnym wieku. Większość z bohaterów ma swój dom, pracę, rodzinę, jednak tak naprawdę są osobami samotnymi - jakie to prawdziwe? Ilu z nas jest samotnych wśród tłumu ludzi? 
Na lekcjach stepowania bohaterowi nabierają do siebie zaufania i powoli otwierają się. W trakcie trwania sztuki dowiadujemy się. iż jedna z bohaterek jest bita przez męża tyrana, druga jest w ciąży w której nie chce być, a jej partner to mężczyzna z którego wykształceniem nie ma pracy (jak mawia Ferdek Kiepski), trzecia jest chora na raka i boi się śmierci, czwarta opiekuje się schorowanym ojcem od którego jest uzależniona psychicznie, jest też kobieta, która nie może sobie poradzić z dziećmi i jest Wera, której mąż sypia z pasierbicą (a jej córką). Córka Wery jest jej dzieckiem panieńskim, ma tylko 17 lat, a romans z mężem trwa od lat..... 

Przerażające dla mnie jest to, że sztuka jest tak strasznie życiowa. Przedstawione problemy, mogą dotknąć każdą z nas, ta samotność która dotyka bohaterów. Kiedy uświadamiasz sobie, że twoi bliscy żyją obok Ciebie, a nie z Tobą. W każdej scenie wychodzi inny problem. Każda postać jest wyrazista i autentyczna. Świetna gra aktorska Anny Iberszer która pokazał się również jako rewelacyjna tancerka, w solowym tańcu na końcu sztuki pienie pokazała stany emocjonalne postaci, którą kreuje. Zachwyciła mnie Elżbieta Romanowska, jej postać jest pełna pikanterii, jej dwuznaczne ruchy i pikantne teksty 😂 bawią do łez. Nie przepadam za Joanną Moro, ale w tej sztuce udowodniła, że poza ładną buzią ma coś do powiedzenia w teatrze. Katarzyna Żak jest urokliwa. Zofia Zborowska wzrusza i rozczula. To świetnie zbudowana postać. Pani Krystyna Tkacz, która strzela focha, urokliwa Katarzyna Żak, wzruszająca Zofia Zborowska oraz rodzynek Kamil Maćkowiak jako, nie pewny siebie młodzieniec, który cierpi na śmierci ukochanej żony. Powiem szczerze bardzo mi się podobało i z czystym sumieniem mogę Wam powiedzieć, POLECAM. Zabierzcie męża, mamę, przyjaciółkę i wybierzcie się do teatru na tą sztukę, bo warto!!
Zresztą zobaczcie sami: Lekcje stepowania zapowiedź oraz tutaj

Obsada: Izabela Dąbrowska, Anna Iberszer, Joanna Moro, Elżbieta Romanowska, Krystyna Tkacz, Maria Winiarska, Zofia Zborowska, Katarzyna Żak, Kamil Maćkowiak i Alicja Przerazińska oraz Katarzyna Traczyńska (swing) i Jan Malawski (głos)

Zdjęcia ze strony: http://ochteatr.com.pl/event-data/2804/lekcje-stepowania

8 komentarzy:

 1. O, uwielbiam OCH-teatr, więc na ten spektakl muszę się koniecznie wybrać. Dzięki za ciekawą recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nigdy nie mogłam się przekonać do teatru... zdecydowanie bardziej wolę operę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie bym się na to wybrała, tylko mam ciągle problem ze zorganizowaniem opieki dla córek. Bez męża to nie to samo, a coraz mniej chętnych koleżanek na teatr niestety ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Jandę i chyba wszystko, co wyszło spod Jej ręki! Na pewno chętnie zobaczę :) a recenzja napisana równie dobrze, co sztuka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę z pozytywnej opinii, biorąc pod uwagę że to moja pierwsza w życiu recenzja! Dziękuję i polecam ten spektakl, jest świetny!

   Usuń
 5. Ciepła recenzja płynąca prosto z serca. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa recenzja - wygląda na to, że ta sztuka jest dokładnie skrojona na miarę mojego gustu :). Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa sztuka, może wystapią gościnnie w Poznaniu to sie wybiorę:-)

  OdpowiedzUsuń

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...