czwartek, 16 listopada 2017

Bursztynowe królestwo Moniki

Mój kolejny wywiad został przeprowadzony z Moniką, której pasją jest biżuteria i bursztyn. Monika jest właścicielką Galerii Ambra. Tym razem moja rozmówczyni nie pochodzi z Beskidu. Monika jest zdania, że: "Bez wątpienia biżuteria jest dopełnieniem stylizacji. W zależności od okazji i naszych preferencji może dodać nam drapieżności, kobiecości czy delikatności. To dlatego kobiety uwielbiają biżuterię – dzięki niej możemy pokazać wiele wcieleń. Jeśli stawiamy na dość prostą, klasyczną stylizację, warto dobrać do niej okazałą biżuterię artystyczną, która sprawi, że nie przejdziemy niezauważone.Moda na wyraziste dodatki z bursztynu lub kamieni naturalnych nie przemija już od kilku sezonów. Warto zatem wybrać taką biżuterię, która posłuży nam przez lata. Solidne wykonanie jest gwarancją tego, że będziemy się nią cieszyć przez długi czas".
Wiele słyszałam o tym, że bursztyn ma różnorakie działania lecznicze, czy to prawda?
Medycyna naturalna od dawna doceniała lecznicze właściwości kamienia nazywanego niegdyś złotem Północy. Zalecano nalewkę z bursztynu, noszenie ozdób albo używanie kosmetyków z niego wytworzonych. Bursztyn wspomaga leczenie reumatyzmu i astmy, obniża ciśnienie i przyspiesza gojenie. Właściwości lecznicze bursztynu znane są od dawna.  Kleopatra paliła go, używając jako kadzidła. W wierzeniach germańskich występował pod nazwą lukstein, co znaczy mocz rysia. Mówiono też, że jest ambrą, wydzieliną kaszalotów - stąd nazwa naszego sklepu. Dziś wiadomo, że to skamieniała żywica drzew iglastych, które rosły przed 50 milionami lat. Nazwa bursztyn pochodzi z niemieckiego. Boernstein to palący się kamień. Słowianie nazywali go jantarem. Mikstury z niego przyśpieszały ponoć gojenie ran i koiły nerwy. Wiara w dobroczynne działanie bursztynu została poparta badaniami naukowymi :) Zawarty w bursztynie bałtyckim (i tylko w nim!) kwas bursztynowy pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antyoksydantem. Na bazie bursztynu wyrabia się kremy i maści kojące dolegliwości reumatyczne, schorzenia gardła i tarczycy, podrażnienia skóry. Kwas i olej pozyskany z bursztynu używane są w przemyśle kosmetycznym do wyrobu produktów o działaniu dezynfekującym i niszczącym wolne rodniki i bakterie.

Więcej o zdrowotnych właściwościach bursztynu znajdziecie na moim bzik.beskidy.pl TUTAJ


11 komentarzy:

 1. Dużo ciekawych rzeczy słyszałam o bursztynowych kosmetykach, na stronę Pani Moniki chętnie zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serię kosmetyków do włosów Jantar polskiej firmy FARMONA. Rewelacja!

   Usuń
 2. Sowa z bursztynem po prostu piękna. Ja dostałam od męża komplet biżuterii z bursztynem, ale w ogóle nie czuję się w niej dobrze niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo biżuterię trzeba dobrać do swojego stylu i upodobań. Poczuć ją :) Często ta otrzymana w prezencie nie jest naprawdę "nasza" :)
   A Sowę można obejrzeć tutaj -> https://galeriaambra.pl/bursztyn/1574-zawieszka-sowa-z-koniakowym-bursztynem.html

   Usuń
 3. Piękna jest ta biżuteria, a sówka wymiata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo biżuterię trzeba dobrać do swojego stylu i upodobań. Poczuć ją :) Często ta otrzymana w prezencie nie jest naprawdę "nasza" :)
   A Sowę można obejrzeć tutaj -> https://galeriaambra.pl/bursztyn/1574-zawieszka-sowa-z-koniakowym-bursztynem.html

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy wpis - uwielbiam bursztyny i mam sporo biżuterii z nimi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że bursztyn jest tak popularny! Zapraszam do podziwiania skarbów w Galerii Ambra, tym bardziej, że przez cały weekend trwa obniżka -20% na wszystko :)

   Usuń
 5. Ciekawy wywiad, biżuterii z bursztynem jeszcze nie kupowałem swoje dziewczynie ale szukaliśmy go na plaży ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna biżuteria, chociaż faktycznie trzeba ją lubić aby ją nosić, albo trafić na swój typ:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy się tematem bursztynu nie interesowałem, po za tym, że na historii uczyli o bursztynowym szlaku. Ciekawe, że ma właściwości lecznicze i że robi się nalewkę :)

  OdpowiedzUsuń

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...