sobota, 2 września 2017

III Zjazd Karpacki i konferencja naukowa

W dniach 25-26 września miałam przyjemność wzięcia udziału z III Zjeździe Karpackim oraz w konferencji otwierające projekt Szlak Kultury Wołoskiej, która miała miejsce na Zamku Cieszyńskim. 

Górale z Rumunii, Bojkowie, Huculi i Łemkowie - to tylko niektórzy z przedstawicieli, którzy pojawili się na Konferencji Naukowej organizowanej w związku z rozpoczęciem realizacji projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”. Konferencja poprzedzona została uroczystym otwarciem III Zjazdu Karpackiego.
Na cieszyńskim wzgórzu zamkowym spotkali się przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Przyjechali na inaugurację projektu „Szlak Kultury Wołoskiej” oraz III Zjazd Karpacki, który tradycją nawiązuje do przedwojennych spotkań ludzi gór. Sygnałem rozpoczęcia wydarzenia była gra na trombicie i na gajdach oraz słowackiej fujarze sałaszniczej, a także salwa karpackich zbójników. Uroczysta inauguracja odbyła się w piątek 25 września o godz. 9.00 na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. 

Kontynuacją uroczystego spotkania była konferencja poświęcona Szlakowi Kultury Wołoskiej, która odbyła się na w sali wystawowej Zamku Sztuki (Zamek Cieszyn). Na konferencji poruszono kwestie związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Karpat w kontekście tworzenia liniowego produktu turystycznego - Szlaku Kultury Wołoskiej. Po konferencji naukowej odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego w Ośrodku „Szarotka” w Istebnej. W sobotę uczestnicy konferencji mieli możliwość wziąć udział w wizytach studyjnych obejmujących charakterystyczne miejsca dokumentujące tradycję i kulturę pasterską oraz w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu a także w imprezach towarzyszących zjazdowi karpackiemu.

Zdjęcia: Małgorzata Pociask i Józef Michałek, Źródło: Stowarzyszenie Pro Carpathia

Ich śpiew rozrywał serce....

Delegacje Góralskie z Polski, Rumunii, Słowacji i Czech.Karpacka Watra na Złotym Groniu.

Od lewej p. Julian, potem ja "w cywilu", Pani Ania i dwie jej koleżanki 
ze Związku Podhalan w Polsce.

Polscy zbójnicy na Zamku Cieszyńskim.

W środku ja :)

Jarmark Pasterski w Koniakowi.

Konferencja otwierająca realizację projektu Szlak Kultury Wołoskiej.


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...