środa, 15 października 2014

Szlechetna Paczka w rejonie "Dukla i okolice"

SZLACHETNA PACZKA po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W SZLACHETNEJ PACZCE chodzi o przygotowanie paczki z konkretnymi rzeczami, o które prosi rodzina w potrzebie.
Każdy z nas wie, jakie to wspaniałe gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Są takie rodziny, których marzeniem jest środek do czyszczenia, świeży ser czy ciepły koc.

Pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. Wieczorem buszuję po zasobach internetowych, gdzie na Onecie trafiłam na artykuł o Szlachetnej Paczce. Jako że zawsze lubiłam pomagać, zdecydowałam ok. spróbuję się jako wolontariusz w Rzeszowie. Wchodzę na stronę www.superw.pl gdzie należy uzupełnić zgłoszenie, patrze na mapę rejonów a w rodzinnych okolicach jest biała mapa. Kurde blaszka, ale przecież ja mieszkam w Rzeszowie, gdzie pracuję, jak to zrobić?? Po namyśle i rozmowach z ówczesnym chłopakiem (obecnym mężem), siostra i mamą zapada decyzja, ok. kupię odrzutowiec i jakoś dam radę się przemieszczać. Uzupełniam zgłoszenie we wtorek, w środę jestem na rozmowie rekrutacyjnej, w piątek się pakuję na szkolenie do Krakowa. Tak zostaję Liderem Rejonu Szlachetnej Paczki "Dukla i okolice". Po raz pierwszy w 2011 r. 8 wolontariuszy dociera do 24 rodzin, z których 23 zostaje włączonych do projektu. Pod raz drugi do pracy bierzemy się w 2012 r. wtedy 24 wolontariuszy dotarło do 51 rodzin, z czego 47 zostało włączonych do Szlachetnej Paczki. Po raz trzeci tym razem 27 wolontariuszy dociera do 71 rodzin z naszej okolicy, przy czym do projektu zostaje włączonych 61 rodzin. W 2014 r. działamy po raz czwarty i mam nadzieję nie ostatni. Zgłoszonych jest 16 wolontariuszy, ale ciągle w mim sercu tli się nadzieja i wiara w ludzi i w to, że jeszcze ktoś się do nas zgłosi !!!!

Zapewne zastanawialiście się dlaczego w naszym rejonie jest tak dużo rodzin włączonych do projektu Szlachetna Paczka, biorąc pod uwagę jaką małą miejscowością jest Dukla. Nie mogliśmy nie pomóc potrzebującym pomocy rodzinom w związku z czym włączyliśmy do projektu nie tylko samą Duklę ale większą część gminy, są również rodziny z gmin okolicznych. W naszym rejonie mamy rodziny z bardzo dużego obszaru i wielu wsi okolicznych. Są rodziny z Dukli, Cergowej, Jasionki, Teodorówki, Zboisk, Nadola, Głojsc, Iwli, Chyrowej, Barwinka, Mszany, Tylawy, Trzciany, Olchowca, Zawadki Rymanowskiej, Daliowej (gmina Jaśliska), Wietrzna, Łęk Dukielskich, Rogów (gmina Miejsce Piastowe), Iwonicza (gmina Iwonicz), Zarzecza (gmina Zarzecze)

A tutaj krótki film o Dukielskim Rejonie: https://www.youtube.com/watch?v=ZhmXNverM8c&feature=youtu.be

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...