czwartek, 9 października 2014

Czy nauka i rozwój może być pasją życia?


Czy można w życiu robić to co się kocha i czerpać z tego przyjemność, nie tylko materialną ale również duchową? Czy nauka może być pasją życia? Może, gdy tęskni się do niej, myśli i marzy nieustannie o pogłębianiu swej wiedzy.... To uczucie, które każe nam się samodzielnie rozwijać i zdobywać wiedzę oraz szkolić zdobyte już umiejętności.  Nauka jest pojęciem bardzo trudnym do zdefiniowania, ciężko jest w praktyce ustalić, co nią jest a co nie.
Empirycy brytyjscy na czele z Lockiem twierdzili - że naukowa jest tylko ta wiedza, która została potwierdzona eksperymentalnie, a wszystko, czego się nie da dowieść w ten sposób jest tylko czystą spekulacją. Immanuel Kant zauważył, że ani same zbiory faktów potwierdzonych eksperymentalnie, ani rozważania czysto spekulacyjne nie prowadzą zazwyczaj do rzetelnej, użytecznej wiedzy. Analizując postępowania najsławniejszych fizyków swoich czasów, stwierdził, że prawdziwym źródłem wiedzy naukowej jest stosowanie odpowiedniej metody polegającej na świadomym, początkowo czysto spekulacyjnym tworzeniu spójnych logicznie hipotez[1], a dopiero później weryfikowanie ich drogą empiryczną. Utylitaryści[2] amerykańscy, twierdzili, że o tym, czy dana teoria jest naukowa czy nie decyduje jej użyteczność. 

Pasja to nic innego jak bardzo intensywne, emocjonalne, zaangażowanie się w daną sprawę. Czy możemy z pasją pracować, tworzyć organizacje, zwiększać zyski itd.? Czy umiemy z pasją żyć? Ilu ludzi, żyje z prawdziwą pasją? Ilu ludzi z pasją zajmują się jakąś określona działalnością? Synonimem pasji w psychologii jest furia[3], czyli starożytna bogini zemsty. Inaczej mówiąc furia jest stanem, w którym wysnuwa się mylne, pochopne wnioski i zabiera kolory światu, ograniczając rzeczywistość do biało-czarnej barwy. Kiedy drobnymi krokami realizujemy swoje marzenie, czy to jest plan naukowy czy też zakup rzeczy materialnej, i słyszy się od innych „nie uda Ci się”, „to nie dla Ciebie”, wtedy wpadamy w złość. Stan złości może się przerodzić w furię, pozytywna lub negatywną. Pozytywna mobilizuje do jeszcze większej zawziętości, myślimy wtedy „ja wam pokażę” i robimy dalej wszystko zgodnie z planem. Z furią negatywną spotykamy się wtedy, kiedy przyznamy osobom które nie wierzą w nasze marzenia rację. W większości takich przypadków człowiek poddaje się. Ilu sławnych naukowców, bez których odkryć dzisiejszy świat nie był by tym samym światem, musiało słyszeć te przykre słowa? Ile razy musiał to słyszeć Thomas Edison, jeden z największych wynalazców na świecie? Edison zawsze mówił: „Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem to była przyjemność”.

Można z pasją pracować, realizować swoje marzenia. Jak powiedziała Eleonora Roosevelt “Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”. Droga do realizacji wyznaczonych celów i marzeń na pewno nie będzie usłana różami. Z czasem będzie ciężko, człowiek zacznie tracić siły, przyjdzie zwątpienie, zniechęcenie, rozdrażnienie. Możliwe, iż dana osoba uzna, że na jej drodze stoi zbyt wiele przeszkód… Najdobitniejszym przykładem uporu, pasji, wiary w marzenia może być pewien mężczyzna. Analizując jego życiorys można wiele się nauczyć. A. Robbins w książce „Unlimited power”[4] tak go opisuje:
 • Ten mężczyzna zbankrutował w wieku 31 lat.
 • Przegrał wybory do lokalnej izby prawniczej w wieku 32 lat.
 • Ponownie zbankrutował w wieku 34 lat.
 • Przeżył załamanie psychiczne, mając 36 lat.
 • Przegrał wybory w wieku 45 lat.
 • Przeżył śmierć narzeczonej w wieku 46 lat.
 • W tym samym roku przegrał wybory do Kongresu.
 • Ponownie wybory do Kongresu przegrał w wieku 48 lat.
 • Mając 55 lat, przegrał wybory do Senatu.
 • Przegrał w wyborach na wiceprezydenta w wieku 56 lat.
 • Po raz kolejny przegrał w wyborach do Senatu 2 lata później.
 • W wieku 60 lat został wybrany prezydentem USA.
Człowiekiem tym był Abraham Lincoln.

Przytoczyć tu można jeszcze wiele innych przykładów:
 1. mężczyzna, mający 15 rodzeństwa, pochodzący z ubogiej rodziny, uczył się w szkole tylko przez 1 rok. Sam nauczył się 4 języków, filozofii, finansów, ekonomii,  polityki. Był to Benjamin Franklin.
 2. Milton napisał „Raj utracony”, chociaż był niewidomy.
 3. Beethoven nadal komponował symfonie, będąc już człowiekiem głuchym.
 4. Monet malował jeszcze swoje obrazy, mając 86 lat.


[1] Hipoteza – osąd, teoria, która nie znalazła jeszcze potwierdzenia w faktach. W przypadku hipotez matematycznych, nie została jeszcze poprawnie udowodniona.
[2] Utylitaryzm (tzw. teoria zdrowego rozsądku” jest teorią etyczną, powstała na przełomie XVIII i XIX wieku.
[3] Furie: w mitologii rzymskiej to bóstwo chtoniczne, demon świata podziemnego, wzorowany na podobnych bóstwach etruskich; boginie zemsty zrodzone z krwi Uranosa; Alekto - uosobienie gniewu, Tyzyfona – zemsty.
[4]Anthony Robbins „Unlimited Power” Wyd. Pocket Books, 2001 r.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...