czwartek, 12 października 2017

Projekt: Wędrowanie bez plecaka


Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska realizuje projekt pn. "Wędrowanie bez plecaka".  Jest to bardzo ciekawy projekty, w którym jednym z zadań jest zinwentaryzowanie szklaków, które zostaną   umieszczone na stronie www oraz będą dostępne poprzez aplikację mobilną na naszych telefonach.
Szlaki są podzielone na rożne rodzaje trudności, mamy szalki łatwe, średnie, trudne oraz bardzo trudne. Dodatkowo są podzielone na kategorie: atrakcyjne przyrodniczo, atrakcyjnie kulturowo, dla rodzin z dziećmi, dla seniorów, dla orłów oraz dla wszystkich. Kiedy wyszukamy już interesujący nas szlak, wyświetla się nam jego trasa na mapie poglądowej, zobaczymy jego trudność oraz preferencji, zobaczymy jego atrakcje (np. zabytki), pokażą się nam zdjęcia ze szlaku, miejsca noclegowe oraz podstawowe wyposażenie, jakie powinniśmy zabrać ze sobą. W ramach projektu jest przewidziany również m.in. study tour dla blogerów turystycznych z Polski, Słowacji i innych).

Jak przeczytamy na stronie lidera projektu: "Główną ideą projektu jest rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza polsko-słowackiego (...)  Aby pokazać turyście pieszemu walory jakimi cechuje się pogranicze (w tym obiekty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego) niezbędne jest w pierwszej kolejności zinwentaryzowanie i usystematyzowanie szlaków oznakowanych w terenie i opisanych w materiałach publikowanych oraz znajdujących się wokół nich elementów infrastruktury miękkiej i atrakcji. Szklaki zostaną umieszczone na stronie www oraz będą dostępne poprzez aplikację mobilną. Na aplikacji umieszczony zostanie także wypracowany w niniejszym projekcie modelowy produkt turystyczny „Wędrowanie bez plecaka”. Produkt zakłada kooperację od 6 do 8 obiektów hotelarskich (noclegowych), które połączone zostaną w szlak w formie pętli przez pogranicze. Produkt polega na wędrowaniu od pierwszego obiektu po pętli przez liczbę dni odpowiadającą ilości obiektów na trasie. Turyści wyruszając z pierwszego obiektu zostawiają w nim swoje bagaże i samochód. Właściciel obiektu przewozi bagaże, lub ew. odstawia samochód do kolejnego obiektu. Dzięki temu turyści mogą w wygodny sposób poznawać atrakcje przyrodnicze i kulturowe".

12 komentarzy:

 1. Genialny pomysł :) Bardzo wygodny! Pozdrawiam P

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł! Od jakiegoś czasu nie jeżdżę w góry i może właśnie ciężki plecak jest tego przyczyną ;) Pamiętam z moich wycieczek koszmar wspinania się do schroniska z ciężkim plecakiem, w którym trzeba było pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty, a zimą również ciepłe ubrania. Nie było w trakcie takiej wspinaczki czasu i ochoty na podziwianie okolicy, bo człowiek skupiał się na doczołganiu do miejsca, gdzie będzie można odpocząć. Opcja z przewożeniem bagażu bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł z tą aplikacją i trasami :) Jednak co do drugiej części jestem trochę sceptyczna. Może to być bowiem trudne do realizacji przy dużej liczbie chętnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pogranicze polsko-słowackie jest niezwykle ciekawe, też pod względem kulturowym, więc taki projekt to naprawdę wspaniała inicjatywa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! ja w górach zakochałam się jakieś 4 lata temu, kiedy mój chłopak zabrał mnie na szlak. To niesamowita przygoda - teraz co roku jeździmy i chodzimy po górach. Fantastyczna sprawa tak oderwać się od wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ktoś poniesie mi plecak albo go przewiezie, zawsze na plus.

  OdpowiedzUsuń
 7. To ja wybieram szlak średni, atrakcyjny przyrodniczo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajny pomysł, juz wcgodzę na stronę projektu zeby poczytac wiecej:)

  OdpowiedzUsuń
 9. No cóż, projekt bardzo komercyjny, skierowany głównie do osób z zasobnym portfelem, mającym niewielkie pojęcie o turystyce górskiej jako takiej. Mimo, że dla mnie zupełnie nieatrakcyjny, to zapewne znajdzie zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza część projektu wydaje się świetna. Nie za często jeżdżę w góry, ale jak już jadę to chciałabym właśnie mieć taką aplikację z dokładnymi informacjami o szlakach. A tak to trzeba grzebać w internecie, szukać map... Druga część projektu wydaje się trochę trudna do zrealizowania, ale może znajdą fajny sposób żeby to wypaliło. No i na pewno jacyś chętni się znajdą na wędrowanie bez plecaka :)

  OdpowiedzUsuń

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...