niedziela, 9 lipca 2017

Własna firma, czy warto podjąć ryzyko?

Chyba każdy człowiek na globie choć raz zastanawiał się, czy nie lepiej rzucić etatu w kąt i założyć własną działalność gospodarczą. Własna firma gdzie jestem swoim szefem, czy to byłby strzał wdziesiątkę? Czy się do tego nadam? Czy dam radę? Założenie swoje biznesu to skok na ogromny ocean możliwości i ryzyka.
Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na ten skok. W Polsce najczęściej wybraną formą przedsiębiorstwa jest  jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Zakładamy firmę krok po kroku:
  1. uzupełnij i złóż wniosek CEIDG-1, 
  2. uzyskaj numer NIP (niezbędny do celów podatkowych) oraz REGON (podstawa w kontaktach ze Skarbówką i ZUS-em),
  3. wybierz formę opodatkowania (już przy składaniu CEIDG-1 musisz wiedzieć jaka formę wybierzesz),
  4. firmy, które będą czynnymi podatnikami VAT powinny złożyć formularz VAT-R w US,
  5. w ZUS musisz złożyć formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA (od 2017 r. zgłoszenie można wypełnić bezpośrednio w urzędzie miasta). Formularz ZUS ZUA składasz gdy podlegasz ubezpieczeniu społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu lub tylko ubezpieczeniom społecznym. Formularz ZUS ZZA składasz gdy podlegasz  wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu (gdy osoba zakładająca firmę jest jednocześnie zatrudniona o pracę i zarabia powyżej średniej krajowej).
  6. w terminie do 7 dni od daty rejestracji firmy, w Urzędzie Skarbowym należy złożyć wniosek NIP-8,
  7. jeśli zakładasz spółkę prawa handlowego, stowarzyszenie, fundację lub organizację zawodową czy społeczną to wymagana jest rejestracja w KRS.
Uwaga! 

Dobrze przemyśl czy chcesz założyć firmę ze środków własnych czy może przydałyby się również środki zewnętrzne! Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie, to nigdy - przenigdy nie rejestruj wcześniej działalności. Wiele z programów (np. PUP, POWER) przeznaczonych jest dla osób, które dopiero chcą założyć własną firmę oraz nie mają zarejestrowanej firmy.

Rozpoczynając własna działalność gospodarczą masz obowiązek w terminie do 7 dni zgłosić siebie lub pracowników do ZUS do odpowiednich ubezpieczeń. W ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli:
 a) od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej – siebie,
b) od dnia rozpoczęcia współpracy – osoby współpracujące,
c) od dnia nawiązania stosunku pracy – pracowników,
d) od dnia oznaczonego w umowie - w przypadku umowy zlecenia lub dzieło.

Pamiętaj! 
Jeśli już działasz i podpisujesz z kimś umowę zlecenie to też masz 7 dni na złożenie wniosku o ubezpieczenie dla zleceniobiorcy!! 

1 komentarz:

  1. Nie podejmiesz ryzyka nie dowiesz się. Ważne, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko. Myślę, że trzeba wszystko odpowiednio rozplanować: finanse, zarządzanie kadrami, system zarządzania. Już na samym początku trzeba szacować ryzyko. W tym względzie wiele firm proponuje pomocne systemy, np. na sente.pl

    OdpowiedzUsuń

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...