czwartek, 21 stycznia 2016

Dukielski Wolontariat Doceniony

Jako lider rejonu, jako drużynowa, jako prezes stowarzyszenia mam zaszczyt pracować ze wspaniałymi ludźmi, w rożnym wieku, o rożnej profesji, z dziećmi i młodzieżą. Długo zastanawiałam się jak ich docenić, jak podziękować za wkład pracy i trud. Pomysł się rodził i rodził, aż się urodził i tak powstała idea "Gali Wolontariatu". To wydarzenie wyjątkowe: czas podsumowań minionego roku, czas radości i wzruszeń, ale także okazja do spotkania wolontariuszy, szkół i partnerów zaangażowanych w działalność projektu Szlachetna Paczka oraz w działania Dukielskiego Stowarzyszenia Wspólnie ponad podziałami. A nade wszystko, jest to okazja do zaprezentowania sylwetek Wolontariuszy, którzy aktywnie realizują się działania społeczne. Z każdym wolontariuszem wiąże się osobna historia, a tych opowieści podczas Gali Wolontariatu będzie można usłyszeć bardzo wiele. To idealna możliwość, aby podziękować tym, którzy na co dzień znajdują czas nie tylko dla siebie, ale udzielają się obywatelsko na rzecz środowiska lokalnego.
W tym wyjątkowym dniu wielokrotnie podkreślaliśmy, że każdy może być wolontariuszem i dołączyć do tego niezwykłego zespołu, bo wolontariat to połączenie pasji i energii, radości oraz doświadczenia! Wolontariat pozwala oderwać się od otaczającego materializmu, szarego i często fałszywego życia codziennego i uczynienie go barwnym i radośniejszym. Wolontariat łączy ludzi, daje poczucie społecznej odpowiedzialności i przynależności. Młodzi ludzie nie lubią jak nazywa się ich pokoleniem egoistów, których obchodzi jedynie „czubek własnego nosa”. Wśród Waszych znajomych wiele osób udziela się wolontariacko. Dlaczego wolontariat? Wolontariusze powtarzają że jest to ciekawe wyzwanie, pomaga nabrać szacunku do drugiego człowieka, a ponadto nie ma nic piękniejszego od uśmiechu osoby, której się pomogło. Dzięki bezinteresownej pracy człowiek staje się szczęśliwszy, emanuje radością.  

W Polsce jest kilka milionów czynnych wolontariuszy. Co sprawia że w czasach komercji, życia wpośpiechu, zanikania więzi międzyludzkich, rzesze młodych ludzi decydują się na bezinteresowną pomoc innym? Wolontariat to bezinteresowna i nieodpłatna forma pomocy potrzebującym. Wolontariuszy możemy spotkać w domach pomocy społecznej, w szpitalach, domach dziecka i wielu innych miejscach. Wolontariusze angażują się w zbiórki charytatywne oraz w różne inne formy pomocy drugiemu człowiekowi. Co skłania ludzi do zaangażowania swojej energii w pomoc innym?Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności

Bezpłatne warsztaty z rękodzieła w Dukli

Dzieci i młodzież zapraszam na bezpłatne warsztaty z rękodzieła, prezentujące technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. W celu...